EESTI

Timbeco Woodhouse – julge hundi rind on rasvane

Puitmajade sektor on Eestis viimastel aastatel jõudsalt kasvanud ja sellega koos on kasvanud puitmajade eksport. Tallinna külje all tegutseb juba üle 20 aasta perefirma Timbeco Woodhouse OÜ, kes on oma sihipärase tegevuse, kuid ka läbi erinevate juhuste ja hea õnne saavutanud nii mõndagi.

Timbeco Woodhouse on hea näide ettevõttest, kes tegutseb turuolukorrale vastavalt. Nad ei ole kunagi jäänud tammuma mööda head mugavat sisse käidud rada, vaid kohandavad enda tegevust muutuva turu järgi. Oluline osa selles on kindlasti meeskonnal, kes oskab eesolevaid muutusi ette näha. Just sellist taktikat kasutades sai Timbeco 2015. aastal võimaluse siseneda Rootsi turule, mille osas oldi mõtteid mõlgutatud juba mõnda aega. Kuidas täpselt – selleni jõuame peagi. Aga alustame algusest!

Timbeco Woodhouse tegutseb Tallinna külje all Tõdval juba 23 aastast. Tööd alustati palkmajade tootmisega. Üsna pea hakati tootma elementmaju ja nüüdseks on valminud ka esimesed moodulmajad. Läbi õnne ja juhuse saadi juba peale ca kolme aastat tegutsemist endale äripartner Jaapanisse, kellega jätkub koostöö ka täna.

Timbeco turundusjuhi Marek Roostari sõnul oli tegemist tõesti naljaka, kuid õnneliku juhusega. „90-ndate alguses külastas meid Jaapani delegatsioon, kes tuli Eestisse endale uusi partnereid leidma. Päeval, mil nad meid külastasid, oli kohutav ilm, mistõttu ei mindud ka tehast vaatama,“ kirjeldas ta nende esimest kohtumist. „Ära minnes ütlesid nad vaid, et ootavad sama päeva õhtuks hinnapakkumist ja lahkusid. Siis läks meeletuks tormamiseks – müügiinimesed tegid öö läbi tööd, et pakkumine kokku panna. Uskumatul kombel läks pakkumine läbi, konkreetset lepingut me ei sõlminud ning kõik jäi ausõna peale. Ja seda siiani,“ naeris Marek.

Kuid Jaapan pole ainuke turg, kus Timbeco kanda on kinnitanud. Nagu paljud teisedki Eesti puitmajade tootjad, tegutsevad ka nemad jõudsalt Norras. Mingil põhjusel pole aga kellelgi seni Rootsis suurt õnne olnud. Timbeco ettevõtlik müügijuht Oliver Immato otsustas aga hakata uurima võimalusi, kuidas ka sellele turule pääseda. „Proovisime infot koguda nii kontaktüritustelt, hangete keskkondadest ja veel paljudest kohtadest, kuid asjatult,“ rääkis Oliver.

  1. aastal sai Timbeco infot, et kaubanduskoda korraldab kontaktreisi Rootsi. „Esialgu ei näinud me kontaktkohtumiste nimekirjas ühtegi sellist kohtumist, mida pidasime enda jaoks asjalikuks,“ kirjeldas Oliver oma esimest emotsiooni. Kaubanduskoja esindaja tungival soovitusel otsustati lõpuks ikkagi reisiga ühineda. Ja asja eest!

Rootsis külastati mitmeid ettevõtteid, samuti Faluni kohalikku omavalitsust. Just tänu sellele kohtumisele leidis Timbeco Woodhouse endale võimaluse siseneda Rootsi turule. Nimelt osales ettevõte veel samal aastal riigihankel vanadekodu ehitamiseks. Riigihanget korraldas just see sama Faluni omavalitsus. „Tegemist oli siiski väljakutsega, sest Faluni omavalitsus soovis saada hoonet, kus oleks kombineeritud traditsioonilised tehases toodetud puitkarkasselemendid ristkihtpuiduga (CLT),“ rääkis Oliver.

Kas ennustusoskuse, juhuse või õnne tõttu oli Timbeco Woodhouse Oliveri peale käimise tagajärjel juba varem hakanud uurima CLT kasutusvõimalusi, tehnoloogiat jms. Seega oli Timbeco end juba enne hankel osalemist ette valmistanud, mistõttu ei pidanud nad end alles siis hakkama koolitama. „Selle hanke võitmisega saime võimaluse siseneda turule, kuhu olime juba mõnda aega plaaninud minna. Uuele turule sisenemise puhul ongi kõige raskem saada esimene objekt. Edaspidi on juba hulga lihtsam. Nüüd ehitame Falunisse juba lasteaeda,“ ütles Oliver.

 

______________________________________________________

 

Kaubandus-tööstuskoda korraldab ettevõtjatele kontaktreise erinevatesse Euroopa riikidesse, eesmärgiga pakkuda ettevõtjatele võimalust kohtuda kohalike ettevõtjatega uute koostööpartnerite leidmiseks. 2015. aastal plaaniti taolist visiiti Rootsi. Kohalike ettevõtete ja kontaktide leidmisega aitas Rootsis kohalik Enterprise Europe Network (EEN).

Kutse kontaktreisile sai ka Timbeco Woodhouse, kes ei näinud esimese hooga pakutud kontaktide hulgas kedagi sellist, kes just neile sobida võiks. Kaubanduskoja esindaja soovitusel otsustati lõpuks ikkagi reisiga ühineda.

Rootsis külastati mitmeid ettevõtteid, samuti Faluni kohalikku omavalitsust. Just tänu sellele kohtumisele leidis Timbeco Woodhouse endale võimaluse siseneda Rootsi turule. Timbeco osales omavalitsuse korraldatud riigihankel vanadekodu ehitamiseks ning võitis selle. Koostöö Faluni kohaliku omavalitsusega jätkub tänaseni.

Lisaks kindlasti soovitame kursis püsida ja osaleda iseseisvalt Enterprise Europe Network kontaktkohtumiste üritustel populaarsete messide raames, mille kohta lisainfot leidubki käesolevatel lehtedel ja täielikku loetelu http://een.ec.europa.eu/ – EVENTS.