Nõustamine ja info rahvusvaheliselt tegutsevale ettevõttele
EEN pakub üldist õigusnõustamist näiteks ELi direktiivide mõju ja rakendamise, teiste riikide siseriiklike õigusaktide, rahvusvaheliste kaubanduslepingute- ja vaidluste, transporditingimuste, maksustamise ja riigihangete küsimustes. Lisainfo: een@koda.ee
Kindlasti tasub tutvuda allpool ELi ja liikmesriikide poolt koondatud valmiskujul infoallikatega.
Sinu Euroopa Andmebaas – EL sihtriikide info, maksud, töötajad, kaubad, ettevõtte loomine ja palju muud elektrooniliselt kättesaadavat teavet.
Euroopa Liidu siseturg: teave, probleemide lahendamine ja tagasiside
Piiriülesed riigihanked
Eesti ettevõtjatel on võimalus konkureerida riigihangetel teistes EL liikmesriikides. Vajadusel kohaliku koostööpartneri leidmiseks saab EEN pakkuda „partnerite otsinguteenust“ või uurida allhankevõimaluste kohta sihtriigis hanke võitnud ettevõtjalt (otsides hanke tulemusi). Kasulikku infot andmebaasidest:
- TED – Euroopa avalike hangete andmebaas
- eCERTIS – EL liikmesriikide hangetel nõutavaid dokumente selgitav andmebaas
- Kasulik info – Eesti Rahandusministeerium
EL riikide e-infoportaalid võimaldavad ettevõtjal:
- uurida ärivõimalusi või laiendada oma teenuseid mõnda teise ELi liikmesriiki
- asutada uue ettevõtte välismaal
- saada teavet kehtivate eeskirjade ja formaalsuste kohta
- täita haldusmenetlused veebipõhiselt
SOLVIT
Aitab tagada ettevõtjate piiriüleseid õiguseid ja lahendada probleeme.
Näited – Kas on viivitatud käibemaksu tagastamisega või trahvitud ebaõiglaselt Teie ettevõtet? Kas Teil on põhjendamatuid takistusi oma toodete tarnimisel või teenuste osutamisel?
On Teil mõnes teise Euroopa Liidu liikmesriigis tekkinud olukord, kus ametkonnad ei tegutse kooskõlas ühtlustatud reeglitega? Kiire, tasuta ja efektiivne kohtuväline lahenduse leidmine probleemile 10 nädala jooksul Eesti Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti toel.
Teie Euroopa Nõuanne
Juriidiline tasuta nõuandeteenus kõigis EL keeltes aitab ELi õigustega:
- annavad ühe nädala jooksutasuta ja kohandatud nõu teie emakeeles;
- selgitavad teile ELi õigusakte,mis on teie olukorras asjakohased;
- selgitavad teile, kuidas saate kasutada oma ELi õigusi. Kontakt: Teie Euroopa Nõuanne
Kaupade vaba liikumine ja toodete kontaktpunkt
Euroopa Liidu siseturu toimimise eeldus on, et ühes liikmesriigis seaduslikult turule lastud tooteid saab vabalt müüa ja kasutada ka teistes liikmesriikides. Kaubad, mis on korra juba Euroopa Liidu siseturule õiguslikult sisenenud, võivad siseturul üldjuhul vabalt liikuda.
- Nõuete vastastikune tunnustamine
Osa tootekategooriate puhul on kehtestatud kogu ELi hõlmavad normid ja tehnilised kirjeldused. Kui teie toodete puhul on kehtestatud sellised nõuded, peavad teie tooted neile vastama enne, kui te nendega ELi turul vabalt kaubelda saate. Valdkondades, kus ELi hõlmavaid kirjeldusi ei ole kehtestatud, võidakse erinevates ELi liikmesriikides kohaldada toodetele erinevaid kirjeldusi. Sellisel juhul on üheks kaupade vaba liikumist tagavaks tugitalaks ELis vastastikuse tunnustamise põhimõtte rakendamine. Lisainfo või võta ühendust toodete kontaktpunktiga.
- Toodete kontaktpunkt
Toodete kontaktpunkt annab ettevõtjatele infot liikmesriikide poolt toodetele kehtestatud riigisiseste tehniliste normide ja vastastikuse tunnustamise põhimõtte kohaldamise kohta. Riigisisesed nõuded toodetele on need nõuded, mis liikmesriigiti võivad erineda. Eesti toodete kontaktpunktiga saab ühendust võtta vabas vormis eesti ja inglise keeles e-posti aadressil pcp@ttja.ee ja teistes riikide kontaktpunktidega siit.
- Kohustuslikud tootemärgiseid:
- CE märgis. On palju tooteid, millel peab olema CE-märgis, enne kui neid võib ELismüüa. CE-märgis näitab, et tootja on toodet hinnanud ning see vastab ELi ohutus-, tervise- ja keskkonnakaitsenõuetele. CE-märgis on nõutav kogu maailmas valmistatud toodete puhul, mida turustatakse ELis. Loe lisainfot
- Energiamärgised
- Elektroonikaromude märgis
- Jalatsite märgis
- Tekstiiltoote märgis
Takistustest siseturul Euroopa Komisjoni anonüümne teavitamine
Teie tagasiside aitab ELil ja liikmesriikide haldusasutustel kontrollida oma teenuste kvaliteeti ja teha kindlaks kõige olulisemad takistused. Teile ei edastata individuaalset vastust. Kontakt: Tagasiside takistuste kohta (europa.eu)
– Eesti Kaubandus-Tööstuskoda teavitab ja küsib jooksvalt ettevõtjate tagasisidet spetsiifiliste EL seadusandluse mõjuhinnangute kohta, milliseid protsesse on algatanud vastavalt kas siseriiklikud või EL tasandi institutsioonid.
Kaubavahetus kolmandate riikidega
(väljapool ELi) Access2Markets infoportaal
Access2Markets võimaldab saada vajalikku teavet kolmandate riikidega kauplemiseks, näiteks tariifide, maksude, menetluste, formaalsuste ja nõuete, päritolureeglite, ekspordimeetmete, statistika, kaubandustõkete ja palju muu kohta. Samuti võimaldab see tutvuda kõige olulisema teabega, mis on vajalik teenuskaubanduseks ning investeeringuteks ja hangeteks kolmandates riikides. Samuti teavet ELi kaubanduslepingute kohta.
IP Helpdesk
Intellektuaalomandi info, koolitused ja tasuta nõustamine Euroopa ettevõtjale.
Nõustamisteenus katab Euroopa, Hiina, India, Kagu-Aasia, Aafrika, Lõuna-Ameerika piirkondi. Lisainfo
Seminarid ja teave
Jätkusuutlikkus, digitaliseerimine, energiaefektiivsus, innovatsioon, rahvusvahelistumine ja sihtturud, rahastamise ja toetuste teemal korraldavad EEN partnerid igal aastal rohkem kui kümmekond koolitust aastas ja avaldame seotud huvipakkuvat teavet. Tule osalema!
Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE
EEN teeb Eestis koostööd Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE´ga. AIRE toetab Eesti tööstusettevõtteid nutikate digilahenduste kasutusele võtmisel tehisintellekti ja robootika vallas. AIRE-st saad nii teadmisi, kontakte kui ka infot rahastusallikate kohta. Nõustamine ja koolituste info siit.