EESTI

Valgevene muutub Eesti ettevõtetele atraktiivseks

Eesti ettevõtted otsivad aina enam koostööpartnereid Valgevenest. Veelgi suurem huvi Eestist ärikontakte leida valitseb aga sealsete ettevõtete hulgas. Nii võib väita, kui analüüsida arengukoostöö projekti raames toimunud mõlema riigi äridelegatsioonide visiite Minskisse ja Tallinnasse.

 

Mida peaks teadma ettevõte, kes kaalub koostööd Valgevene ettevõtetega?

Valgevene on lahendanud peaaegu kõik probleemid suhetes Euroopa Liiduga, mille tulemusena on EL loobunud Valgevene suhtes  aastaid kehtinud sanktsioonidest. Jäänud on üks tõsisem probleem. Nimelt ei talu EL seda, et Valgevenes kehtib tänase päevani surmanuhtlus ja otsuseid viiakse reaalselt täide.

Suhted Venemaaga on keerulised. Valgevene majandus on sõltuvuses seni Venemaa poolt pakutud madalatest hindadest energiakandjatele, samal ajal kui riigi juhtkond ei ole enam valmis tegema Venemaa poolt selle eest oodatavaid järeleandmisi, s.h. lennuväebaasi rajamine ja poole valimine Vene-Ukraina konfliktis. Samuti domineerivad Valgevene majandusse tehtud kapitalipaigutustes Vene investorid.

Tasakaalustamaks Venemaa mõju, on riigi juhtkond astunud mitmeid samme arendamaks majandussuhteid ka teiste riikidega. Konkreetseks näiteks siin on alates 12. veebruarist ühepoolselt kehtestatud viisavabadus ca 80 riigi kodanikele, tingimusel, et riiki sisenetakse Minski lennujaama piiripunkti kaudu ja riigis viibitakse maksimaalselt 5 päeva. Venemaa vastas sellele omakorda piiritsooni kehtestamisega seni praktiliselt puudunud piiril.

Majanduses domineerib riiklik omand. Umbes 80% ettevõtetest kuulub riigile. Märgata võib püüdu ettevõtlust pisiasjadeni reguleerida ja  hindu kontrollida. Tööpuudus püsib madalal tänu sellele, et ühe inimese töö tegemiseks hoitakse tihti palgal kaht inimest. Selle tulemusel on keskmine palk Valgevenes ainult 360 eurot kuus.

 

Miks tasub siiski kaaluda koostööd Valgevene ettevõtetega?

  • Valgevene on selgelt võtnud suuna arendada majanduskoostööd Euroopa Liiduga ja sellest tulenevalt püütakse lahendada kõik probleemid, mis seda takistada võivad
  • Tegutsedes Valgevenes, saab ettevõte ligipääsu Euraasia Majandusühenduse liikmete (Venemaa, Kasahstan, Kõrgõzstan ja Tadzhikistan) turgudele.
  • Valgevenes on heas korras taristu.
  • Viisavabadus ja geograafiline lähedus.
  • Ettevõtted (sõltumata omandivormist) on huvitatud koostööst Eesti ettevõtetega.
  • Kuritegevus, s.h. majanduses, on väga madal.
  • Kohalikud kulud on madalad.
  • Valgevene inimesed on sõbralikud, targad ja töökad. Meil on osaliselt ühine minevik ja sellest tulenev üksteisemõistmine.

Parim moodus ärikontaktide leidmiseks ja riigist esmapildi saamiseks on teha seda Eesti ja Valgevene ettevõtlusorganistsioonide toel. Eesti Kaubandus-Tööstuskoda korraldab selle aasta sügisel Valgevene äridelegatsiooni vastuvõtu Tallinnas ja 2018. aasta alguses Eesti ettevõtete kontaktreisi Minskisse. Mõlema ürituse läbiviimist toetab välisministeerium arengukoostöö programmi vahenditest.

 

Valgevene Vabariik  
 

Pealinn

 

Minsk

Pindala 207 595 km²
Ametlikud keeled valgevenevene
Rahvaarv 9 494 200 (1.10.2015)
Valuuta 2 rubla (BYN) = 1 EUR
Inflatsioon 2016 12%
SKP langus 2016 2,8%
Keskmine palk 360 €
   

 

Margus Ilmjärv, kaubanduskoja Jõhvi esinduse juhataja