EESTI

Tallinna Tehnikaülikool eraldab Prototronile 180 000 eurot lisaraha

Tallinna Tehnikaülikool eraldas prototüüpide loomist rahastavale Prototronile 180 000 eurot, mis suunatakse ülikooli tööstusomandi põhjal loodavate prototüüpide arendamisse ja turule viimisesse. Summa jaguneb kolme aasta peale, vastavalt 80 000, 50 000 ja 50 000 eurot jooksval, 2014. ja 2015. aastal.

„Prototronist on kujunemas keskus, kuhu koondub informatsioon võimalikest uudsetest ideedest, ekspertiis prototüüpidega seotud ärimudelite kohta ning ka osaliselt rahalised kanalid. Selline lähenemine ja koostöö annab lisavõimalusi ideede elluviimiseks ja ettevõtete edukaks alguseks,” selgitas TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse direktor Tea Varrak.

Kolmandas taotlusvoorus laekus Prototronile 57 nutikat ideed, millest ekspertkogu valis välja kaks.  Ekspertkogu määras meeskonnale High Mobility 7000 eurot, millega ta loob luksusautodele mõeldud meelelahutus-, navigeerimis- ja elektroonika juhtimissüsteemi, mis asendab tänased igavad LCD ekraanid. Meeskond on oma võimekust tõestanud autotootjate Saab ja Volvo juures ning peab esimese prototüübi rakendamise osas läbirääkimisi mitmete autotootjatega, sealhulgas Koenigseggiga.

Meeskond Language Accelerator saab prototüübi arendamiseks 9900 eurot. Nende ideeks on luua programm, mis õpetab ükskõik millise võõrkeele, ükskõik millisele õppurile selgeks 200 tunniga. Tippinseneride loodud statistilisel analüüsil põhinev keeleõppeprogrammi lähtub õppija teadmistest, võimekusest ning omandatava keele keerukusest, et luua ideaalne õpitempo ja maht.

Swedbanki ettevõtete panganduse juht Robert Kitt märkis, et viimases taotlusvoorus oli mitmeid lennukaid ideid, väljavalitud projektides oli aga kõige suurem potentsiaal nii äriliseks kui ühiskondlikuks kasuks. „Language Acceleratoril on tõeliselt interdistsiplinaarne projekt ja see on just see lähenemine, mida me otsime,” selgitas Kitt.

Täienenud on ka Prototroni ekspertkogu, viimaseid ideid oli teiste seas hindamas Almar Proos erainvestoreid koondavast mittetulundusühingu Eesti Äriinglite Assotsiatsioon (Estonian Business Angels Network ehk EstBAN).

Kolmes taotlusvoorus on Prototronile laekunud 211 ideed, millest seitse on saanud rahastuse anda oma ideele käegakatsutav kuju.

Prototroni eksertkogusse kuuluvad Priit Alamäe (Nortal), Pirko Konsa (Tehnopol), Robert Kitt (Swedbank), Yrjö Ojasaar (Publification.com), Andrus Oks (Eesti Arengufond), Jaanus Tamm (Defendec), Siemon Smid (Tallinna Tehnikaülikool) ja Almar Proos (EstBAN).

Taotluse esitanud ideede hindamisel ja parimate selgitamisel lähtutakse prototüübi ärilisest potentsiaalist, uudsusest ja teostavast meeskonnast. Piiranguid ei ole seatud taotletavale rahasummale. Positiivse otsuse korral finantseeritakse prototüübi valmistamine idee autori plaani kohaselt.

Järgmine taotlusvooru tähtaeg on 15. oktoober 2013. Prototron rahastu eesmärgiks on anda innovatiivsetele ideele reaalne kuju. Rahastu asutasid Swedbank, Tallinna Teaduspark Tehnopol ja Tallinna Tehnikaülikool. Kolmel järjestikusel aastal toetatakse uusi nutikaid ideid 120 000 euro ulatuses, millele lisandub 180 000.

Vaata pilte Tehnopoli Facebooki lehelt.