EESTI

MELT Foorum otsib tootjate ja loojate koostööst Eesti majanduse tulevikku

Ivo Kallasmaa, MELT Foorumi kommunikatsioonijuht

Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid korraldab teist aastat järjest MELT Foorumit, mille eesmärk on panna tootjad ja disainerid kõnelema ühte keelt, et tulemuseks oleks parem üksteisemõistmine, edukam koostöö ja tugevam Eesti majandus.

30. mail Kultuurikatlas toimuv foorum kannab tänavu pealkirja „Ärile hoogu juurde? Loovalt oled mõelnud???” ning aitab selgitada, kuidas tulemuslikumalt ühendada tootjate vajadused ja ootused oskustega, mida pakuvad loova sektori professionaalid.

Tallinna Ettevõtlusinkubaatorite juhatuse liikme Anu Lõhmuse sõnul kuulub tulevik ettevõtetele, mis suudavad tootearenduse viia järgmisele tasemele ning seda tehes kaasata erinevate valdkondade esindajaid.

„Tulevikutarbija ootustele kõige paremini vastavad tooted sünnivad inseneri, disaineri ja IT-arendaja teadmiste ning oskuste sünergiast,” ütles Lõhmus. „Tootmisprotsess ise peab muutuma võimalikult efektiivseks, kuid seda tehes jätma väiksema jalajälje keskkonda ja võimaldama toote elukaare süsteemse haldamise. Ettevõtte konkurentsivõime, jätkusuutlikkus, aga ka ellujäämine sõltub sellest, kuidas valdkondadeüleses koostöös luua lisandväärtust, nutikaid töökohti ja seeläbi tugevamat majandust.”

Tööstus- ja loovsektor mõistavad üha paremini ühiseid väljakutseid ja võimalusi, kuidas koos paremaid tulemusi saavutada. Foorumil tõstatuvad probleemid ja esinejad on valitud nii, et maksimaalse kasu saaks mõlemad sektorid.

Maailma mainekamal innovatsioonikonkursil Edison Awards pronksmedali pälvinud Cleveroni pakirobotite peadisaineri Lauri Hirvesaare usub, et, paljudel Eesti ettevõtjatel jääb puudu ambitsioonist hakata pürgima maailma tippu ja lepitakse pisut keskpärasema tasemega, kui ka sedasi saab riske võtmata hakkama.

„Uute asjade loomise taga on ikka inimesed ja nendesse peab panustama, neile võimalusi ja väljakutseid andma ning motiveerima,” märkis Hirvesaar. „Cleveroni kõige olulisem otsus on see, et on julgetud midagi ise looma hakata, selle asemel et näiteks teistele allhanke korras toota. See on loonud nii võimaluse kui vajaduse disainiks ja tootearenduseks.”

Viljandist maailma vallutamist alustanud Cleveroni pakiroboti unikaalsus seisneb senisest efektiivsemas ruumikasutuses. Nimelt mõõdab robot paki suuruse ja loob vastavalt sellele vajalike mõõtmetega koha. Võrreldes tavaliste pakikappidega võimaldab Cleveroni innovaatiline robot mahutada kuni kolm korda rohkem saadetisi.
Cleveron on teinud panuse majasisesele arendusele. Ettevõttel on oma disainerid ja insenerid, kes on valdkonnaga läbi ja lõhki kursis, töötades ülejäänud meeskonnaga kokku.

„Selline lahendus on kindlasti sobivam ettevõttele, kus uute asjade loomisel on pidev ja kandev roll. Neil, kel vaid aeg-ajalt arendusjõudu vaja, soovitan julgelt usaldada disainibüroosid või vabakutselisi professionaale. Neis küsimustes, millele me oma majas vastust ei leia, julgeme väljastpoolt abi otsida. Tuleb olla avatud,” julgustas Hirvesaar.

Pakiroboti väljatöötamisele kulus viis aastat ja hetkel seeriatootmises olev masin on juba neljas mudel. Vajaduse säärase lahenduse järele tingis n-ö tavalise kapi piirideni jõudmine – automaadi pikkust ei saa lõputult venitada ning kõrgustesse inimesed ei ulata. Lisaks pidev mure kappide mõõtude ja pakkide sobivuse pärast.

„Tagasi vaadates tundub see aeg uskumatult lühike. Alustasime tühjalt lehelt. Oleme jõudnud testida prototüüpe, viia läbi pilootprojektid ning nüüd on meil vastupidav ja toimiv toode,” ütles Hirvesaar.

Bränd Ropeye ei pruugi purjetamisega mitte kokkupuutuvatele inimestele öelda just palju, ent ookeanipurjetaja ning ettevõtja Jaanus Tamme praktilisest vajadusest sündinud universaalsed kinnitusvahendid on toonud revolutsioonilise muutuse mitte ainult jahtides ja paatides, vaid lahendust kasutatakse ka autotööstuses, ehituses, naftatööstuses ja mujal.

Lihtsustatult öeldes on Ropeye kinnituslahendus, mis kaotab traditsioonilise polt-seib-mutter kinnituse vajaduse, asendades metallaasad pehmete ja roostevabade tugevate aasadega (dyneema). Ropeye on metallühendusest viis korda kergem ja viis korda tugevam. See on valmistatud uuenduslikust süsinikmaterjalist, nelja väikse seibi asemel võtab jõu vastu üks suur. Kinnitus on elastne ja pehme. Metallkarabiini või muu sarnase asendab dyneema ots (köis). Ropeye uusimad tooted kannatavad kuni 20 tonni tõmbetugevust.

„Ookeanipurjetajad on oma ala fanaatilised armastajad, kes töötavad pidevalt välja uusi lahendusi, et jahid kiiremaks muuta. Esimesed Ropeye kinnitused tegin valmis hotellitoas,” rääkis Tamme. „Ka Ropeye tekkis vajadusest paremate kinnituste järele, ent liites arendamisse oma kogemused disainist, turundusest ja arhitektuurist, sündis toode, mille kasutusvõimalused on oluliselt laiemad, kui esialgu arvatagi oskasin.”

MELT Foorumil esinev kontseptsiooni- ja disainiagentuuri Identity brändistrateeg Ants Lusti peab Eesti majanduse võtmekohaks võimekust kujuneda allhankijast tugevate brändide eksportijaks.

„Me ei jõua oma eeskujudele kunagi järele, saati neist mööda, kui pakume peamiselt kvaliteetset allhanget,” lausus Lusti. „Eesti ei vaja helgeid päid ainult IT-valdkonda, vaid majanduse kõikidesse sektoritesse, ning nende sektorite tihedat koostööd, et ka siin sünniksid tugevad brändid, mis suudavad rahvusvahelisel turul läbi lüüa. Mõistagi ei ole see ülesanne kerge ning sunnib ettevõtjad mugavustsoonist välja, kuid see on ainus võimalus oma konkurentsivõimet tõsta.”

MELT Foorum 2017 võtmeteemadeks on tootearendus-innovatsioon, eksport, brändiarendus, strateegiline disain. Sündmus toob kokku loomeettevõtted ning tööstusettevõtted, et nad kahepoolselt teadvustaksid võimalusi koostöö kaudu turupositsiooni säilitada ja kasvatada, sh rahvusvahelise konkurentsivõime kontekstis.

MELT Foorumit 2017 rahastatakse Euroopa Regionaalarengufondi vahenditest koostöös Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega. MELTi korraldab Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid koostöös Tallinna Ettevõtlusameti, Tallinna Kultuurikatla, Eesti Disainikeskuse, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja, Loov Eesti ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindusega Eestis.