ESTONIA

USA ja Hiina tippülikoolide magistrandid tulevad startup firmasid looma Tallinnasse

Euroopa üheks atraktiivseimaks lühiajaliseks startup-koolituseks kujunenud Tallinnas toimuv Euroopa Innovatsiooniakadeemia (EIA) toob tänavu juulikuus juba kolmandat korda Eestisse globaalseid idufirmasid looma rekordilised 200-250 välismaa tudengit ja ettevõtjat. Kolmenädalasse innovatsiooniakadeemiasse saadavad sel aastal kümneid oma parimaid magistrante ka mitmed Ameerika ja Hiina tippülikoolid eesotsas Berkeley ülikooliga USAst ja Fudani ülikooliga Hiinast, märkis EIA tegevdirektor Anni Sinijärv.

„Meile eneselegi meeldiva üllatusena on Euroopa Innovatsiooniakadeemiast ja Tallinnast kujunemas koht, mida soovitavad oma tudengitele ka mitmete maailma tippülikoolide juhtkonnad. Üheks peamiseks põhjuseks on siinne üliintensiivne kolmenädalane formaat, mida mujal Euroopas ei leidu ja mille käigus genereeritud äriideede juurde aitavad läbilöögivõimelisi ärimudeleid ja prototüüpe luua mitmed maailma innovatsiooniala tipud. Intensiivne mõtestatud ja multikultuurne innovatsioon, mis on tipp-praktikute abiga realiseerumas konkreetseks ärimudeliks, on enamuse maailma ülikoolide ja ka paljude ettevõtlike noorte unistus. Lisaks võetakse ju Tallinnast kaasa uued lähedased tutvused omasuguste innovaatoritega. “ rääkis Sinijärv. „Ülikoole, kust ettevõtlikke noori tuleb, on mitmeid ja registreerimisprotsess alles käib. Kuid juba täna võib julgelt välja öelda, et koos mõnekümne eestlasega hakkavad oma tulevasi innovaatilisi äriideid looma 25-30 riigi noored, kellest suur osa õpib vägagi mainekates ülikoolides ja kelle teadmised ja ambitsioonikus on kindlasti väga kõrgel tasemel.“ Sinijärve sõnul on osadel EIAsse tulevatest innovaatoritest juba olemas ka iseseisev ettevõtluskogemus, mistõttu on nende suhtumine ettevõtlusesse lisaks lennukusele ka vägagi pragmaatiline. „Üldjuhul on nii, et äriliselt jõuetu või utoopilise äriideega meie rahvusvahelised juhendajad tegeleda ei lase, kohapeal loodud meeskondadele antakse siis korraldus tulla välja uue ideega, millel oleks ka praktikute silmis globaalne väärtus.“

Mitmed edulood saavad täiendust

Euroopa Innovatsiooniakadeemia (EIA) on startup-firmade loomise tõstnud Eestis uuele tasemele. 2012 suvel toimunud esimene kolme-nädalane EIA üritus tõi kokku 75 inimest 23 riigist ja vähemasti üks selle käigus loodud teadusmahukas ärimudel, raseduse monitoorimise süsteem LifeInU, on pälvinud ka juba rahvusvahelist tähelepanu. 2013 aasta jaanuaris toimunud talvises innovatsiooniakadeemias oli osalejaid juba 28 riigist kokku sadakond. Teiste seas arendati talvel välja sellised ärimudelid nagu keskkonnasäästlike asjade portaal Things.info ja allergikutest reisijaid toetav inTrip2go, mis aitab valida sobivamaid hotelle ja toidukohti kogu maailmas. „Kuigi meil on olnud ka mitmeid osalejaid Eestist, saabub peamine hulk tulevaste miljoni- ja miljardiprojektide loojaid siiski väljastpoolt Eestit ja see annab ka loodud mudelitele väga rahvusvahelise ja tugeva stardiplatvormi, mida Eestis toimuvad stratup-üritused luua ei suuda,“ lausus Sinijärv. „Eestist ootame akadeemiasse ennekõike innovaatilisi ettevõtjaid, kes soovivad koos noortega leida uusi ekspordipotentsiaaliga ärivõimalusi omaenda firmades.

Euroopa Innovatsiooniakadeemia erisus peitub tugevatel ja inspireerivatel rahvusvahelistel lektoritel, professoritel ja riskikapitalistidel, kes üheaegselt õpetavad noori ettevõtjaid, samal ajal aitavad neil kujundada oma ärimudeleid, välja töötada prototüüpe ja viimaks ka hindavad saavutatut. Seda kõike kolme nädala jooksul, mil akadeemialised veedavad üheskoos keskmiselt 16 tundi päevas.

Tulevaste miljardäride käsutuses on Euroopa Innovatsiooniakadeemia ja selle partneri Samsungi ja Microsofti rajatud kosmosejuhtimise keskuseks disainitud ruum, kus üheaegselt lektori jälgimisele ja meeskonnakaaslastega arutamisele on võimalik saada reaalajas osa maailma börsidel toimuvast, Bloombergi uudistest, tulevikutrendidest, jpm huvitavast.