EESTI

Eksportimisel pole häbiasi abi küsida

Eesti ettevõtetest 99% on Euroopa definitsioonide järgi väikese ja keskmise suurusega ettevõtted. Ehk praktiliselt kõik. Seega, kui räägime ekspordi toetamisest või bürokraatia vähendamisest, tuleb meil paratamatult silme ette kujutada ettevõtet, kus on maksimum paarkümmend töötajat ning välisturule sisenemiseks ei ole riskida kuuekohaliste summadega ega võimalust palgata iga uue nõude järgimiseks eraldi spetsialiste.

Tihti on just nendel ka kõige keerulisem esimene samm teha ja Eesti piiridest väljapoole minna, sest nemad on need, kes pole maailmas veel nime teinud, ja kes see ikka väikesest tundmatust Eestist endale partnerit tahaks. Eesti Kaubandus-Tööstuskoda näeb iga päev ettevõtjaid, kes soovivad oma haaret laiendada, kas siis uute partnerite leidmise või uutele turgudele sisenemise näol, kuid ei tea kuidas seda teha.

Tegelikult on igaühe enda teha, et tema ettevõte kasvaks ja areneks. Millist moodust selleks kasutada, on samuti igaühe enda teha. Kui aga ettevõtja soovib tegutseda sihipäraselt ja lõpuks ka reaalsete tulemusteni jõuda, siis pole häbiasi abi küsida – just see võib viia väikese ettevõtte lõpuks suurte hulka.

Eestis saavad siinkohal abiks olla ülemaailmse võrgustiku Enterprise Europe Network partnerid Eestis: Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Tallinna Teaduspark Tehnopol, Tartu Teaduspark, Baltic Innovation Agency ja Invent Baltics.

Kaubandus-tööstuskoda aitab Eesti ettevõtted uutele turgudele pakkudes partnerotsinguteenust läbi võrgustiku 600 partnerorganisatsiooni ja vahendades koostööpakkumisi. Koda korraldab ka kontaktvisiite teistesse riikidesse ning B2B kohtumisi nii Eestis kui välismaal. Kontaktvisiidi tulemusel leidis näiteks Timbeco Woodhouse võimaluse siseneda Rootsi turule.

Baltic Innovation Agency (BIA) on ettevõte, mis aitab oma klientidel luua uusi innovatiivseid lahendusi ja leida neile koostööpartnereid ja rahastust nii avalikust kui erasektorist. BIA pakutavate EEN teenuste hulka kuuluvad nii koostööprofiilide loomine ja vahendamine kui rahastusvõimaluste ja taotluste alane konsultatsioon. Näiteks aitas BIA nõustamine SprayPrinter OÜl saada rahastust väga tiheda konkurentsiga SME Instrumendi meetmest.

Invent Baltics OÜ aitab ettevõtetel kaasata raha tootearenduseks Euroopa Komisjoni väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele mõeldud programmist SME Instrument. Invent Baltics abil on enam kui miljonieurose toetuse saanud mitmed Eesti ettevõtted, teiste hulgas Lingvist ja Icosagen Cell Factory.

Tartu Teaduspark toetab EEN teenuste toel peamiselt Lõuna-Eesti ettevõtteid. Täiendavalt on nad käima lükanud SPARKDemo keskuse, kus asuvad ettevõtete väljapanekud, toimuvad kontaktüritused, koolitused-infopäevad tööstus- ja iduettevõtetele.

Tallinna Teaduspark Tehnopol pakub tehnoloogiaettevõtetele tuge äri arendamisel, seda läbi rahvusvahelise kontaktvõrgustiku, tehnoloogia- ja äriekspertide ning mugava töökeskkonna. Headest ideedest saavad Prototroni ja Startup Inkubaatori abiga edukad ettevõtted.

Koostööpakkumiste andmebaasi ja muu võrgustiku infoga saab tutvuda veebilehel: www.enterprise-europe.ee.

Artikkel ilmus esmakordselt ajakirjas Innovatiiv kevad/suvi 2018.